>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 
 

ZDROWY SEN - Bezsenność

 

Bezsenność jest powszechna

 

Coraz więcej osób doświadcza obecnie problemów z bezsennością. Niektóre badania mówią o tym, że bezsenność, w mniejszym lub większym stopniu, dotyczy około 70 % Polaków, a leków nasennych próbowało około 40 % dorosłych osób w Polsce.

Wg badań WHO problem bezsenności dotyczy około połowy populacji ludzi. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) postrzega obecnie bezsenność jako czwartą najpoważniejszą dolegliwość ludzkości. Inne badania mówią o tym, że około 30 % populacji na świecie ma problemy z długotrwałą bezsennością, czyli z taką bezsennością, która w bardzo istotnym stopniu zaburza nasze codzienne funkcjonowanie i może wywoływać komplikacje zdrowotne.

Czym jest bezsenność i jak możemy jej skutecznie przeciwdziałać?
Metodom i najróżniejszym technikom radzenia sobie z bezsennością przyjrzymy się bliżej w kolejnych artykułach tego działu (Zdrowy sen). W tym artykule przyglądnijmy się nieco bliżej temu, czym jest bezsenność.

Bezsenność, po łacinie: insomnia, to niedostateczna ilość, bądź nieodpowiednia jakość snu. O problemie bezsenności mówimy wówczas, gdy osoba ma poczucie niewyspania i płynącego z tego zmęczenia oraz nie doświadcza pełnej regeneracji i wypoczynku, jakie daje zdrowy sen.


Bezsenność może wiązać się zarówno z trudnościami w zasypianiu, jak i może wynikać z przerywanego snu (częstego wybudzania się w nocy). Ponadto o bezsenności możemy mówić także wtedy, gdy dana osoba ma dostateczną długość snu, a pomimo tego nadal czuje się niewyspana i zmęczona. Taki stan rzeczy występuje wówczas, gdy jakość snu jest nieodpowiednia, gdy sen jest zbyt płytki i niespokojny, gdy podczas snu nadal doświadcza się psychicznego napięcia (pobudzenia układu autonomicznego współczulnego).

Przyczyną bezsenności zazwyczaj jest nadmierny stres. Bezsenność może mieć też związek z nieodpowiednim trybem życia, np. może być to brak ruchu fizycznego, czy też zbyt aktywne życie w godzinach nocnych, zakłócające naturalny rytm dobowy ludzkiego organizmu. Np. zbyt częste spędzanie nocy na graniu w gry komputerowe, kiedy to jesteśmy nimi mocno pobudzeniu, może z czasem sprzyjać wytworzeniu trudności w zasypianiu.

Z drugiej strony wypracowanie sobie określonej pory, kiedy czujemy się już zmęczeni i po prostu udajemy się na spoczynek, porzucając na jakiś czas wszystkie swoje zmartwienia i wyzwania – sprzyja wytworzeniu korzystnych nawyków odnośnie naszego snu.

Mówiąc o bezsenność, jej przyczynach i metodach zwalczania warto poruszyć kwestię prawidłowej higieny snu. Nieprawidłowa higiena snu często bywa wymieniana jako jeden z głównych czynników wywołujących bezsenność. Z kolei mówiąc o sposobach radzenia sobie z bezsenność niejednokrotnie podkreśla się konieczność pielęgnowania prawidłowej higieny snu.

Czynnikami sprzyjającymi higienie snu i uporaniu się z bezsennością mogą być:

- stworzenie w sypialni optymalnych warunków do snu (cisza, ciemność, wietrzenie
  pomieszczenia przed snem, lekkie obniżenie temperatury także zazwyczaj sprzyja zaśnięciu)
- zapewnienie jak największego komfortu w łóżku (czysta pościel, odpowiednie dla nas łóżko)
- zachowywanie rytmu snu (stałe zbliżone godziny zasypiania i wstawania)
- ciepła, odprężająca kąpiel bezpośrednio przed snem, lub w godzinach wieczornych
- spożywanie na kolacje ciepłej zupy, lub wypicie przed snem ciepłej szklanki mleka lub wody
(rozluźnienie wegetatywne układu trawiennego poprzez ciepło)
- unikanie przed snem ciężkostrawnych potraw oraz środków pobudzających (np. kofeina, nikotyna)
- ruch i ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia
- unikanie zbyt emocjonalnych zajęć przed snem (np. stresujących gier, czy filmów)
- nauczenie się technik relaksacyjnych (np. wykonanie treningu autogennego podczas zasypiania).


Istotne jest, aby osoby cierpiące na bezsenność nie starały zasnąć „na siłę”, gdyż postawa taka jedynie zwiększy poziom stresu, i wówczas zaśnięcie będzie jeszcze trudniejsze. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby poczytanie przez jakiś czas spokojnej lektury. Wówczas możemy zapomnieć na o palącej potrzebie zaśnięcia, i dzięki temu zmniejszyć poziom swojego stresu, co znacznie umożliwi nam zaśnięcie.