>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 
 

DIETA i KUCHNIA - lecznicze wino daktylowe

 

Wino z daktylami

 

Nalewkę z daktyli sporządzamy z wina wytrawnego. W medycynie chińskiej winu daktylowemu przypisuje się działanie wzmacniające śledzionę. Odpowiada to wzmacnianiu ogólnej witalności i energii chi w organizmie, a także działaniu krwiotwórczemu.

Aby sporządzić lecznicze wino daktylowe należy suszone lub świeże daktyle zalać czerwonym winem winogronowym wytrawnym. Najlepiej, jeśli daktyle są bez pestek.
Ilość wina powinna być objętościowo około dwukrotnie większa niż daktyli – tak, aby wino całkowicie pokryło daktyle. Jednocześnie daktyli powinno być na tyle dużo, by uzyskana nalewka miała wyraźnie słodki smak daktylowy.

Przykładowo możemy około 0,25- 0,5 kg daktyli zalać 1 litrem wina wytrawnego. Oczywiście analogicznie możemy użyć większej ilości wina i daktyli. Do tego celu może posłużyć nam zarówno litrowy lub większy zakręcany słój, czy też inne szklane szczelnie zakręcane naczynie.

Daktyle zalane czerwonym winem trzymamy w naczyniu przynajmniej przez czternaście dni, a najlepiej przez miesiąc, po czym nalewka jest gotowa do spożycia. Zaleca się spożywanie niewielkiej ilości (np. jeden mały kieliszek do wódki) takiego wina daktylowego codziennie wieczorem.

wino z daktylami        Nalewka z daktyli i czerwonego wina jest na pewno bardzo smaczna, ale zgodnie z ujęciem medycyny chińskiej jest jednocześnie bardzo zdrowa i korzystna dla naszego organizmu, o ile spożywamy ją w małych ilościach.

Chociaż daktyle same w sobie także są wartościowym i odżywczym pokarmem
(zawierają witaminy A, C, B1, B2 i PP,
potas, żelazo, magnez i fosfor
oraz działające przeciwzapalnie salicylany)
to w tym przypadku osiąga się unikalne i specyficzne właściwości poprzez ich połączenie z czerwonym winem.
 

Medycyna chińska klasyfikuje wino czerwone jako należące do przemiany ognia (podobnie jak serce i krwiobieg), zaś daktyle do przemiany ziemi (podobnie jak żołądek i śledziona). Dzięki połączeniu obu tych składników otrzymujemy środek oddziałujący bardzo korzystnie na krwiobieg i śledzionę. Śledziona w medycynie chińskiej utożsamiana jest z jakością krwi i poziomem energii życiowej chi.

Zalecenia, by nalewkę spożywać w godzinach wieczornych wynika z faktu, że właśnie wówczas (godz. 19.00-23.00) narządy związane z przemianą ziemi (żołądek i śledziona mają swoje minimum aktywności, a zatem wpływ czynników wzmacniających te narządy będzie wówczas największy.