>   Zdrowie

>   Wzmacnianie zdrowia

>   Porady zdrowotne

>   Dolegliwości

>   Dieta i kuchnia

>   Zdrowa żywność

>   Odchudzanie

>   Stres i psychika

>   Zdrowy sen

>   Ćwiczenia fizyczne

>   Masaż i SPA

>   Medycyna

>   Medycyna naturalna

>   Gabinety

>   Poradniki

>   Produkty

>   Subskrypcja

>   Linki

>   Kontakt

 
 
 

ZDROWY SEN - Regenerujący zdrowy sen

 

Regenerująca wartość zdrowego snu

 

Przesypiamy około 1/3 naszego życia. Czy jest to jednak czas stracony? Zdecydowanie nie, ponieważ sen jest niezbędnym dla naszego życia zjawiskiem i procesem życiowym, podobnie jak niezbędne dla nas jest np. jedzenie, czy oddychanie.

Sen to okres regeneracji organizmu. Równowaga pomiędzy mobilizacją i regeneracją to równowaga pomiędzy współczulnym i przywspółczulnym układem nerwowym. Aktywność i regeneracja przypomina dwie strony tego samego medalu. Równoważąc te dwie funkcje stajemy się zarówno szczęśliwsi i zdrowsi, a także sprawniejsi życiowo. W takim sensie sen moglibyśmy przyrównać do regularnych przeglądów i napraw samochodu.

Życie codzienne przypomina użytkowanie samochodu i wiąże się zazwyczaj ze zwiększoną aktywnością układu mobilizacji (układu współczulnego, adrenalicznego), sen natomiast przypomina przeglądy i naprawy samochodu, ponieważ powoduje zwiększenie aktywności układu przywspółczulnego, pobudza regenerację i odbudowę organizmu.
Dlatego nie ma przesady w stwierdzeniu, że sen zarówno pozwala nam odpocząć, jak i też oddziałuje na nas leczniczo.
Sen uspokaja rytm serca, normalizuje ciśnienie, pobudza aktywność hormonów związanych z regeneracją organizmu, zwiększa dotlenienie skóry oraz wszystkich tkanek i organów, pozwala odpocząć naszym oczom oraz przywraca sprawność i funkcjonalność układowi nerwowemu.
Podczas snu elektryczna aktywność mózgu zwalnia z częstotliwości beta (powyżej 13 Hz) nawet do częstotliwości delta (0,5-3 Hz).

Przypomina to trochę reset komputera, podczas którego nadmiar danych przeciążających pamięć tymczasową zostaje usunięty i system powraca do swojej optymalnej sprawności.

Sen ma zatem ogromną wartość biologiczną, oddziałując na organizm regenerująco i odmładzająco, a jednocześnie pomaga nam w istotnym stopniu zachować dobrą formę psychiczną i sprawność naszego umysłu. Nieprzypadkowo funkcjonuje takie powiedzenie: „muszę się z tym (z jakimś problemem, z jakimś pytaniem) przespać”.
Zdrowy, głęboki i kojący sen pomaga nam bowiem nabrać do konkretnego problemu odpowiedniego dystansu, byśmy mogli zobaczyć go w szerszej perspektywie. Sen pozwala nam także uwolnić ciało fizyczne od toksyn wynikających z przemiany materii, a naszą psychikę od toksycznych i szkodliwych emocji. Pozwala także rozluźnić się i odpocząć naszym mięśniom.


Istotną kwestią jest to, by nasz sen był dla nas optymalnie regenerujący i pożyteczny. W tym celu powinniśmy przyzwyczaić się do odpowiedniego wyciszającego wchodzenia w mechanizm snu. Podczas zasypiania powinniśmy w swoim umyśle i psychice niejako „puścić” i pozostawić z boku na czas snu wszystkie nasze koncepcje i sprawy, wszystkie nasze zmartwienia i napięcia. Wówczas będziemy mogli optymalnie skorzystać z dobrodziejstwa zjawiska snu.
Jeżeli nie potrafimy spontanicznie wchodzić w taki zdrowy, głęboki i regenerujący sen, to możemy posłużyć się jakąś techniką relaksacyjną. Wykonywanie przed zaśnięciem np. treningu autogennego Schultza powoduje, że zasypiamy łatwiej i szybciej, a procesy regeneracji w naszym ciele, psychice i centralnym układzie nerwowym są bardziej dobroczynne i efektywne.

Płytki, niespokojny i nerwowy sen to taki, w którym jesteśmy nadmiernie pobudzeni, a nasz mózg jest nadmiernie aktywny elektrycznie. Jego aktywność jest wówczas zbyt szybka i bardziej zmierza w kierunku częstotliwości fal mózgowych jakie pojawiają się w stanie czuwania.
Zdrowy, głęboki i regenerujący sen to taki, podczas którego nasz mózg i centralny układ nerwowy może głęboko odpocząć i odnowić swoją sprawność. Wówczas elektryczna aktywność mózgu przechodzi kolejno przez częstotliwości alfa, theta i delta, co w praktyce oznacza zarówno znaczne zwolnienie częstotliwości elektrycznej i bardzo wyraźne zmniejszenie pobudzenia. Subiektywnie doświadczamy wówczas zanurzania się w jakiś obszar wewnętrznej ciszy i spokoju.
Ten proces odbudowy energii ciała i sprawności umysłu poprzez sen jest w pełni naturalny i powinniśmy mu po prostu pozwolić efektywnie funkcjonować w naszym życiu.

Aby lepiej wejść w taki spokojny i uzdrawiający sen możemy przed zaśnięciem przez chwilę śledzić poszczególne części naszego ciała. Podążamy wówczas kolejno swoją wewnętrzną uwagą (tzw. wewnętrznym wzrokiem, który niczym reflektor kieruje się do poszczególnych rejonów ciała) za poszczególnymi partiami prawej nogi, lewej nogi, prawej ręki i lewej ręki, obszarami tułowia, szyi i głowy. Zauważamy i odczuwamy te miejsca na ciele, zauważmy czy są one napięte, czy rozluźnione, obserwujemy je i staramy się w nie wczuć.

Takie przekierowanie uwagi przed zaśnięciem ze spraw i problemów świata zewnętrznego do naszego ciała fizycznego, sprzyja uwolnieniu umysłu od nadmiernego chaosu i zwiększa wzajemną integrację ciała i umysłu. Dzięki temu możemy bardziej efektywnie skorzystać ze zdrowego i dobroczynnego snu, regenerującego nasze ciało, psychikę i umysł.